Governor List & Terms of Office

St Mary’s C E Primary School Governors

Grahame Benson – Chair of Governors
Foundation/PCC Governor appointed by the PCC
Term of office to 10 January 2024

Andrew Green – Vice Chair of Governors
Foundation/PCC Governor, appointed by the PCC
Term of office to 31 August 2020

Revd. Katy Cunliffe
Diocesan Governor, appointed by Manchester Diocese
Term of office ex-officio

Pamela Hartley – Headteacher at St Mary’s C E Primary School
Appointed by the School
Term of office – ex-officio

Tracey Evans
Diocesan Governor, appointed by Manchester Diocese
Term of office to 1 December 2021

Eileen Arthur
Foundation/PCC Governor, appointed by the PCC
Term of office to 31 August 2021

Susanne Morris
Foundation/PCC Governor, appointed by the PCC
Term of office to 21 October 2021

Melissa Smith
Foundation/PCC Governor, appointed by the PCC
Term of office to 3 October 2020

Ian Buckley
Foundation/PCC Governor, appointed by the PCC
Term of office to 23 January 2024

Natalie Hague
Foundation/PCC Governor, appointed by the PCC
Term of office to 25 January 2024

Colin Cunnington
Local Authority Governor, appointed by Oldham Council
Term of office to 18  June 2023

Kathryn Sanderson
Parent Governor, appointed by parents of the school
Term of office to 13 November 2021

Ian Mayhew
Parent Governor, appointed by parents of the school
Term of office to 12 October 2020

Amy Snape
Parent Governor, appointed by parents of the school
Term of office to 20 October 2020

Joelle Hardman
Staff Representative Governor
Term of office to 17 March 2024

Johanna Stock
Co-opted Governor, appointed by the Governing Body
Term of office to 17 March 2024

Former members of the Governing Body who have served during the last academic year

David Oakes (resigned January 2020)
Foundation/PCC Governor, appointed by the PCC
Term of office to 30 November 2021

Zoya Stott
Foundation/PCC Governor, appointed by the PCC
Term of office to 25 January 2020

Canon Alan Butler (deceased April 2019)– Priest in Charge, St Mary’s High Crompton Church
Diocesan Governor, appointed by Manchester Diocese
Term of office ex-officio

Mike Dodd (resigned March 2019)
Local Authority Governor, appointed by Oldham Council
Term of office to 18 April 2021